تبلیغات بنری
درج تبلیغات بنری
.
خرید بک لینک شرکت نرم افزاری عارف رایانه ویکیوز

مطالب مرتبط با تاریخ جهان

نرم افزار مطب

نوشته تصادفي

تبلیغات متنی

برچسب های پرکاربرد

بهترین عکس های دیدنی دنیا تصاوير ديدني و خنده دار تصاویر دیدنی های جهان تصاویر دیدنی و خنده دار ایرانی خبر جدید عکس از دیدنی های دنیا عکس جالب دیدنی و خنده دار عکس دیدنی ایران عکس دیدنی جالب عکس دیدنی جدید عکس دیدنی دنیا عکس دیدنی ها عکس دیدنی های جهان عکس دیدنی و جالب جدید عکس دیدنی و خنده دار ایرانی عکس دیدنی و خنده دار جدید عکس مکان های دیدنی دنیا عکسهاي ديدني و جالب عکسهاي ديدني و خنده دار عکسهای دیدنی جالب و خنده دار عکس های دیدنی روز دنیا عکسهای دیدنی و جالب عکسهای دیدنی و جالب از حیوانات عکسهای دیدنی و جالب ایرانی عکسهای دیدنی و جالب جدید عکسهای دیدنی و جالب دنیا عکسهای دیدنی و جالب روز عکس های دیدنی و خنده دار از ایران عکسهای دیدنی و خنده دار ایرانی عکس های دیدنی و خنده دار ورزشی

خاندان واسا و انقراض آنها

آسان طب » تاریخ و ادبیات » تاریخ جهان » خاندان واسا و انقراض آنها

خاندان واسا از منطقه اوپلند در شرق سوئد برخاسته بودند و گزینه اصلی حکومت بر سوئد شناخته شده بودند . این اتفاق در سال ۱۵۲۰ میلادی رخ داد . درست زمانیکه سوئد تحت سلطه دانمارک قرار داشت. اما دقیقا زمانیکه سوئدی‌ها قیام خود علیه دانمارک آغاز کردند ( در ۱۵۲۳ میلادی ) گوستاو واسا (رئیس خاندان واسا) رهبری مردم را پذیرفت .

خاندان واسا حدودا در قرن ۱۶ میلادی زمانیکه مردم سوئد علیه سلطه دانمارک قیام کرده بودند،  وارد قدرت شدند و  امپراتوری سوئد را در قرن ۱۷ تاسیس کردند . خاندان واسا  از منطقه اوپلند در شرق سوئد برخاسته بودند  و   گزینه اصلی حکومت بر سوئد شناخته شده بودند . این اتفاق در سال ۱۵۲۰ میلادی رخ داد . درست زمانیکه  سوئد تحت سلطه دانمارک قرار داشت. اما دقیقا زمانیکه سوئدی‌ها قیام خود علیه دانمارک  آغاز کردند ( در ۱۵۲۳ میلادی  ) گوستاو واسا (رئیس خاندان واسا) رهبری مردم را پذیرفت .

خاندان واسا و حکومت بر سوئد

به گزارش بخش تاریخ مجله اینترنتی زیگیل ، سوئدی‌ها بالاخره موفق شدند به پیروزی دست یابند و مستقل شوند . گوستاو واسا به واسطه اشراف سوئدی به عنوان شاه ملت سوئد انتخاب شدند . بعد از گوستا واسا به ترتیب ۶ پادشاه از خاندان واسا بر سوئد حکمرانی نمودند . با کمک او خاندان واسا توانست قلمرو سوئد را افزایش دهد و ارتشی نیرومند تاسیس کند .

خاندان واسا و حکومت بر لهستان

طبق اخبار بدست امده حدودا در ۱۵۸۷ میلادی ، بحرانی در رهبری لهستان پدیدار شد و تاج و تختی بی وارث و وجود هرج و مرج در لهستان ، باعث شد که طی جلسه‌ای اشراف شاه آینده مملکت را انتخاب کنند . به گزارش مجله اینترنتی زیگیل در نهایت زیگسموند واسا – فرزند یوهان شاه سوئد –به عنوان پادشاه برگزیده شد .

زیگیسموند واسا - سرسلسله شاخه لهستانی خاندان واسا

زیگیسموند واسا – سرسلسله شاخه لهستانی خاندان واسا

به گزارش مجله اینترنتی زیگیل ، پادشاه زیگیسموند بعداز مرگ پدرش در ۱۵۹۲میلادی، قدرت درسوئد را تصاحب کرد و اینک فرمانروای امپراتوری بزرگ لهستان-لیتوانی و سوئد شد. بعد از ان در ۱۵۹۹ میلادی دوک شارل واسا – عموی زیگیسموند واسا – در سوئد سر به شورش برداشت و به عنوان شارل نهم قدرت را تصاحب کرد و پادشاه شد .در نتیجه این قیام  لهستان و سوئد از هم جدا شدند و بنابراین خاندان واسا به دو شعبه تقسیم شده بودند .

انقراض خاندان واسا

سرانجام خاندان واسا در سال ۱۶۵۴ میلادی ، قدرت در سوئد را از دست دادند . دلیل این اتفاق انست که  با مرگ شاه گوستاو آدولف در ۱۶۳۲  تنها فرزند و دخترش ، کریستینا ، به سلطنت رسید. ملکه کریستینا اصلا علاقه چندانی به سلطنت نداشت و بیشتر مواقع  به امور هنری می پرداخت . سرانجام  در ۱۶۵۴ میلادی ملکه کریستینا از سلطنت کناره‌گیری کرد و  به مذهب کاتولیسم (که در سوئد غیرقانونی بود) گروید . سپس اقدام به خروج از کشور را کرد . او در ۱۶۸۹ در گذشت و در نتیجه شاخه سوئدی خاندان واسا انقراض یافت .

شاخه لهستانی خاندان واسا نیزدر سال ۱۶۷۲ منقرض شد . دلیل ان این بود که  در ۱۶۶۸ میلادی ، شاه ژان کازیمیر که به شدت مورد انتقاد مخالفان بود ، از حکومت کناره‌گیری کرد . و چون او هیچ وارث مردی نداشت  در ۱۶۷۲ درگذشت و خاندان واسا منقرض شد .


# # # # # # # #

مطالب پیشنهادی

داستان ضرب المثل صدایش صبح بلند می‌شود

داستان { ارزش انسان}

ضرب المثل عطایش را به لقایش بخشید

داستان جالب:راز زندگی

پربازدید های تاریخ جهان , تاریخ و ادبیات

نظرات شما